GP Premium - en to pt_BR translation catalogue (294 entries)

en: + More
pt_BR: + Mais

en: 100% Width
pt_BR: 100% de Largura

en: <code>%copy%</code> to include the copyright symbol.
pt_BR: <code>%copy%</code>para incluir o símbolo de copyright.

en: <code>%current_year%</code> to update year automatically.
pt_BR: <code>%current_year%</code> para inserir e atualizar o ano automaticamente.

en: Above Content Area
pt_BR: Acima da Área de Conteúdo

en: Above Header
pt_BR: Acima do Cabeçalho

en: Above Title
pt_BR: Acima do Cabeçalho

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Add Media
pt_BR: Adicionar Mídia

en: Add Padding
pt_BR: Adicionar Enchimento

en: Add Section
pt_BR: Adicionar Seção

en: Add to excerpt
pt_BR: Adicionar ao resumo

en: Add-on activated.
pt_BR: Add-on ativado.

en: Add-on deactivated.
pt_BR: Add-on desativado.

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: After Content
pt_BR: Depois do Conteúdo

en: After Entry Title
pt_BR: Depois do Título de Entrada

en: After Footer Content
pt_BR: Depois do Conteúdo do Footer

en: After Footer Widgets
pt_BR: Depois dos Widgets do Footer

en: After Header
pt_BR: Depois do Header

en: After Header Content
pt_BR: Depois do Conteúdo do Header

en: After Left Sidebar Content
pt_BR: Depois do Conteúdo da Sidebar Esquerda

en: After Right Sidebar Content
pt_BR: Depois do Conteúdo da Sidebar Direita

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: An error occurred, please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro, tente novamente.

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Attachment
pt_BR: Anexo (Attachment

en: Automatically add paragraphs
pt_BR: Adicionar parágrafos automaticamente

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Background Image
pt_BR: Imagem de Fundo

en: Background Images
pt_BR: Imagens de Fundo

en: Background Video
pt_BR: Vídeo de Fundo

en: Before Content
pt_BR: Antes do Conteúdo

en: Before Footer
pt_BR: Antes do Footer

en: Before Footer Content
pt_BR: Antes do Conteúdo do Footer

en: Before Header
pt_BR: Antes do Header

en: Before Header Content
pt_BR: Antes do Conteúdo do Header

en: Before Left Sidebar Content
pt_BR: Antes do Conteúdo da Sidebar Esquerda

en: Before Right Sidebar Content
pt_BR: Antes do Conteúdo da Sidebar Direita

en: Below Header
pt_BR: Abaixo do Cabeçalho

en: Below Post Title
pt_BR: Abaixo do Título do Post

en: Below Title
pt_BR: Abaixo do Cabeçalho

en: Blog Post Title
pt_BR: Post do Blog - Título

en: Blog Post Title Hover
pt_BR: Post do Blog - Título Hover

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Bottom Padding
pt_BR: Enchimento Inferior

en: Box Type
pt_BR: Tipo de Box

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em Massa

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Change the spacing for various elements using pixels.
pt_BR: Altere o espaçamento para vários elementos usando pixels.

en: Checkout
pt_BR: Finalizar Compra

en: Choose Image
pt_BR: Escolher Imagem

en: Choose Logo
pt_BR: Escolher Logo

en: Choose Video
pt_BR: Escolher Vídeo

en: Click and drag to sort
pt_BR: Clique e arraste para reordenar

en: Click to edit
pt_BR: Clique para editar

en: Click to edit content
pt_BR: Clique para editar o conteúdo

en: Click to edit settings
pt_BR: Clique para editar as configurações

en: Click to remove
pt_BR: Clique para remover

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Contain
pt_BR: Container / contain

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content (no sidebars)
pt_BR: Conteúdo (sem sidebars)

en: Content / Sidebar
pt_BR: Conteúdo / Sidebar

en: Content / Sidebar / Sidebar
pt_BR: Conteúdo / Sidebar / Sidebar

en: Content Padding
pt_BR: Conteúdo - Enchimento

en: Content font size
pt_BR: Conteúdo - Tamanho da Fonte

en: Copyright
pt_BR: Texto e/ou Copyright

en: Cover
pt_BR: Cobrir / cover

en: Currently using your <a href="#" class="generate-featured-image">featured image</a>.
pt_BR: Atualmente usando sua <a href="#" class="generate-featured-image">Imagem Destacada</a>.

en: Custom Classes
pt_BR: Classes CSS Customizadas

en: Custom ID
pt_BR: ID Personalizado

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Desktop only
pt_BR: Desktop apenas

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Disable Elements
pt_BR: Desabilitar Elementos

en: Disable Hook
pt_BR: Desabilitar Hook

en: Display add to cart button
pt_BR: Exibir botão adicionar ao carrinho

en: Display breadcrumbs
pt_BR: Exibir breadcrumbs

en: Display cart in menu
pt_BR: Exibir carrinho no menu

en: Display page title
pt_BR: Exibir Título da Página

en: Display price
pt_BR: Exibir preço

en: Display product image
pt_BR: Exibir imagem do produto

en: Display product meta data
pt_BR: Exibir metadados - código do produto, categoria, etc

en: Display product results count
pt_BR: Exibir contagem de produtos

en: Display product sorting
pt_BR: Exibir tipo ordenação de produtos

en: Display product tabs
pt_BR: Produto - Exibir abas

en: Display product title
pt_BR: Exibir título do produto

en: Display related products
pt_BR: Exibir produtos relacionados

en: Display sale flash
pt_BR: Exibir selo de promoção

en: Display secondary image on hover
pt_BR: Exibir imagem secundária ao passar o mouse

en: Display short description
pt_BR: Exibir descrição resumida

en: Display upsell products
pt_BR: Exibir produtos upsell

en: Distraction-free mode
pt_BR: Modo Livre de Distração

en: Edit Section
pt_BR: Editar Seção

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Enter valid license key for automatic updates.
pt_BR: Informe uma licença válida para atualizar automaticamente.

en: Entry Meta Links
pt_BR: Entrada de Meta Links

en: Entry Meta Links Hover
pt_BR: Entradas de Meta Links Hover

en: Entry Meta Text
pt_BR: Entradas de Meta Texto

en: Error
pt_BR: Erro

en: Execute PHP
pt_BR: Executar PHP

en: Featured Image / Page Header
pt_BR: Imagem Destaque / Page Header

en: Featured Images
pt_BR: Imagens em Destaque

en: Fixed
pt_BR: Fixado / fixed

en: Float Right
pt_BR: Flutuar à Direita

en: Font family
pt_BR: Familia da Fonte

en: Font size
pt_BR: Tamanho da Fonte

en: Font weight
pt_BR: Peso da Fonte

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Footer Area
pt_BR: Rodapé - Área Inferior

en: Footer Padding
pt_BR: Rodapé - Enchimento

en: Footer Widget Area
pt_BR: Rodapé - Área de Widgets

en: Footer Widget Area Padding
pt_BR: Rodapé - Enchimento das Áreas de Widgets

en: Footer Widgets
pt_BR: Widgets do Rodapé

en: Form Background
pt_BR: Formulário - Cor de Fundo

en: Form Background Focus
pt_BR: Formulário - Cor de Fundo em Foco

en: Form Border
pt_BR: Formulário - Borda

en: Form Border Focus
pt_BR: Formulário - Borda em Foco

en: Form Text
pt_BR: Formulário - Texto

en: Form Text Focus
pt_BR: Formulário - Texto em Foco

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Full
pt_BR: Total

en: Full Width
pt_BR: Largura Total

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: HTML and shortcodes allowed.
pt_BR: HTML e Shortcodes permitidos.

en: HTML is allowed.
pt_BR: Permitido usar HTML.

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Header / Logo
pt_BR: Cabeçalho / Logo

en: Header Padding
pt_BR: Cabeçalho - Enchimento

en: Heading 1 (H1)
pt_BR: Título 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
pt_BR: Título 1 (H1) - Cor

en: Heading 2 (H2)
pt_BR: Título 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
pt_BR: Título 2 (H2) - Cor

en: Heading 3 (H3)
pt_BR: Título 3 (H3)

en: Heading 3 (H3) Color
pt_BR: Título 3 (H3) - Cor

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hooks saved.
pt_BR: Hooks salvos.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Alignment
pt_BR: Alinhamento da Imagem

en: Import Settings
pt_BR: Importar Configurações

en: Inherit
pt_BR: Herdar  / Inherit

en: Inner Box Type
pt_BR: Tipo de Box - Interior

en: Inner Navigation Width
pt_BR: Largura Interna

en: Insert Image
pt_BR: Inserir Imagem

en: Insert Logo
pt_BR: Inserir Logo

en: Insert Video
pt_BR: Inserir Vídeo

en: Insert into Section
pt_BR: Inserir na Seção

en: Inside Content Area
pt_BR: Dentro da Área de Conteúdo

en: Inside Content Container
pt_BR: Dentro do Container de Conteúdo

en: Invalid license.
pt_BR: Licença inválida.

en: Javascript must be enabled to use Generate Sections
pt_BR: Javascript deve estar habilitado para usar Seções

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left Sidebar
pt_BR: Sidebar Esquerdo

en: Left Sidebar Width
pt_BR: Sidebar Esquerda - Largura

en: License Key
pt_BR: Licença

en: License activated.
pt_BR: Licença ativada.

en: License deactivated.
pt_BR: Licença desativada.

en: Line height
pt_BR: Altura da Linha

en: Link Color
pt_BR: Cor do Link

en: Link Color Hover
pt_BR: Cor do Link Hover

en: Link values
pt_BR: Linkar Valores

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Location
pt_BR: Localização

en: MP4 file
pt_BR: Arquivo MP4

en: Menu Item Height
pt_BR: Item do Menu - Altura

en: Menu Item Width
pt_BR: Item do Menu - Largura

en: Merge with Secondary Navigation
pt_BR: Mesclar com Menu Secundário

en: Merge with site header
pt_BR: Mesclar com o cabeçalho do site

en: Mobile Content Padding
pt_BR: Mobile - Enchimento do Conteúdo

en: Mobile Header
pt_BR: Cabeçalho Mobile

en: Mobile Menu Label
pt_BR: Menu Mobile - Identificador

en: Mobile only
pt_BR: Mobile apenas

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt_BR: Texto

en: Navigation
pt_BR: Menu

en: Navigation Alignment
pt_BR: Alinhamento do Menu

en: Navigation Item
pt_BR: Menu - Item

en: Navigation Location
pt_BR: Posição do Menu

en: Navigation Logo Placement
pt_BR: Posição do Logo do Menu

en: Navigation Width
pt_BR: Largura do Menu

en: No Navigation
pt_BR: Sem Menu

en: No Repeat
pt_BR: Não Repetir

en: No sections added!
pt_BR: Nenhuma seção adicionada!

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not yet rated
pt_BR: Sem classificação

en: OGV file
pt_BR: Arquivo OGV

en: Or you can <a href="#">set the featured image</a>.
pt_BR: Ou você pode selecionar na <a href="#">imagem destacada</a>.

en: Overlay Color
pt_BR: Sobrepor Cor

en: Overwrite your navigation logo on this page.
pt_BR: Substitua o logotipo do menu nesta página.

en: Overwrite your site-wide logo/header on this page.
pt_BR: Substitua o logotipo do site nesta página.

en: Page Header
pt_BR: Cabeçalho da Página

en: Page Header Image
pt_BR: Imagem do Cabeçalho da Página

en: Page Header Location
pt_BR: Posição do Cabeçalho da Página

en: Page Header Video
pt_BR: Vídeo no Cabeçalho da Página

en: Paragraph margin
pt_BR: Margem do Parágrafo

en: Parallax Effect
pt_BR: Efeito Parallax

en: Place content behind header (sliders etc..)
pt_BR: Insira o conteúdo atrás do cabeçalho (sliders, etc..)

en: Please upload a file to import
pt_BR: Envie um arquivo para importar

en: Please upload a valid .json file
pt_BR: Envie um arquivo .json válido

en: Position
pt_BR: Posição

en: Price
pt_BR: Preço

en: Primary Navigation
pt_BR: Menu Principal

en: Primary Sub-Navigation
pt_BR: Submenu do Menu Principal

en: Primary button colors can be set <a href="#">here</a>.
pt_BR: As cores do botão primário podem ser alteradas <a href="#">aqui</a>.

en: Product Columns
pt_BR: Colunas de Produtos

en: Products Per Page
pt_BR: Produtos por Página

en: Rated %s out of 5
pt_BR: Avaliado %s em 5

en: Read more
pt_BR: Ler mais...

en: Read more label
pt_BR: Texto do Leia mais

en: Related/Upsell Columns
pt_BR: Relacionados/Upsell - Colunas

en: Related/upsell title font size
pt_BR: Produtos Relacionados - Tamanho da Fonte

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Image
pt_BR: Remover Imagem

en: Remove Logo
pt_BR: Remover Logo

en: Remove Sections
pt_BR: Remover Seções

en: Remove unnecessary distractions like sidebars, footer widgets and sticky menus.
pt_BR: Remover distrações: sidebar, widgets do rodapé e sticky menus.

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Repeat x
pt_BR: Repetir Horizontalmente

en: Repeat y
pt_BR: Repetir Verticalmente

en: Reset
pt_BR: Resetar

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right Sidebar
pt_BR: Sidebar Direito

en: Right Sidebar Width
pt_BR: Sidebar Direita - Largura

en: Save Hooks
pt_BR: Salvar Hooks

en: Secondary Menu
pt_BR: Menu Secundário

en: Secondary Navigation
pt_BR: Menu Secundário

en: Secondary Sub-Navigation
pt_BR: Submenu do Menu Secundário

en: Section
pt_BR: Seção

en: Section Background
pt_BR: Cor de Fundo da Seção

en: Section Label
pt_BR: Identificador da Seção

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Separating Space
pt_BR: Espaço Separado

en: Set as Section Background
pt_BR: Escolha a Cor de Fundo da Seção

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shop
pt_BR: Loja

en: Shortcodes are allowed.
pt_BR: Permitido usar Shortcodes.

en: Show all
pt_BR: Exibir todos

en: Sidebar / Content
pt_BR: Sidebar / Conteúdo

en: Sidebar / Content / Sidebar
pt_BR: Sidebar / Conteúdo / Sidebar

en: Sidebar / Sidebar / Content
pt_BR: Sidebar / Sidebar / Conteúdo

en: Sidebar Layout
pt_BR: Sidebar - Layout

en: Sidebar Widgets
pt_BR: Widgets da Sidebar

en: Single Post Header Location
pt_BR: Posição do Cabeçalho na Postagem Única

en: Single Product
pt_BR: Produto Único

en: Site Title
pt_BR: Título do Site

en: Size (Auto)
pt_BR: Tamanho (Automático)

en: Slideout Navigation
pt_BR: Menu Slideout

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Static
pt_BR: Estático

en: Sticky + Static
pt_BR: Sticky + Estático

en: Sticky Navigation
pt_BR: Menu Sticky

en: Tagline
pt_BR: Slogan

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Alignment
pt_BR: Alinhamento do Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Text Current
pt_BR: Texto Ativo

en: Text Hover
pt_BR: Texto Hover

en: Text transform
pt_BR: Transformar Texto

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
pt_BR: Existe uma nova versão de %1$s disponível. %2$sVer %3$s detalhes%4$s ou %5$satualizar agora%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
pt_BR: Existe uma nova versão de %1$s disponível. %2$sVer %3$s detalhes%4$s.

en: This action can not be undone, are you sure?
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita, tem certeza?

en: This appears to be an invalid license key for %s.
pt_BR: Aparentemente essa é uma licença inválida para %s.

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top Bar
pt_BR: Barra do Topo

en: Top Bar Padding
pt_BR: Barra do Topo - Enchimento

en: Top Padding
pt_BR: Enchimento Superior

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: Un-link values
pt_BR: Desvincular Valores

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Use "0" or leave blank for proportional resizing.
pt_BR: Use "0" ou deixe em brando para redimensionar proporcionalmente.

en: Use Sections
pt_BR: Usar Seções

en: Use these fields to insert anything you like throughout GeneratePress. Shortcodes are allowed, and you can even use PHP if you check the Execute PHP checkboxes.
pt_BR: Utilize esses campos para inserir qualquer coisa no GeneratePress. Shortcodes são permitidos, e você pode usar PHP caso as caixas de seleção Executar PHP estejam selecionadas.

en: Vertical center content
pt_BR: Conteúdo centralizado verticalmente

en: View your shopping cart
pt_BR: Ver carrinho de compras

en: WEBM file
pt_BR: Arquivo WEBM

en: Widget Padding
pt_BR: Widget - Enchimento

en: Widget Title
pt_BR: Título do Widget

en: Width
pt_BR: Largura

en: WooCommerce
pt_BR: Woocommerce

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não possui permissão para instalar atualizações do plugin

en: Your license is not active for this URL.
pt_BR: Sua licença não está ativa para essa URL.

en: Your license key expired on %s.
pt_BR: Sua licença expira em %s.

en: Your license key has been disabled.
pt_BR: Sua licença foi desabilitada.

en: Your license key has reached its activation limit.
pt_BR: Sua licença atingiu o limite de ativações.

en: out of 5
pt_BR: em 5
